četrtek, 26. junij 2014

Obvestila junij 2014

Lepo pozdravljeni!

Konec junija je tu, nekateri ste že na zasluženem dopustu, nekatere to še čaka. V drugih letošnjih obvestilih uvajamo dve novi rubriki: Kaj smo prebrali v medijih in Zanimive spletne povezave.

V kolikor imate kakršna koli vprašanja, me lahko kontaktirate na 01 2003 445 ali preko e-pošte tilen.mandelj@ctk.uni-lj.si.

Prijeten delovni dan še naprej,

Tilen Mandelj

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odpiralni čas knjižnice
5.7.2014 se v CTK začne poletni delovni čas in bo trajal do 16.8.2014. Največja sprememba letos je ta, da smo ob sredah odprti do 18. ure!

- ponedeljek, torek, četrtek, petek: 8:00 – 14:00
- sreda: 8.00 - 18.00*
- sobota: 9:00 – 13:00

*Opomba: v sredo poteka izposoja do 14.00, od 14.00 do 18.00 pa le s pomočjo knjigomata.
Izposoja gradiva:

- iz skladišča: 8.00 - 14.00
- iz prostega pristopa: 8.00 - 14.00
- sobota: le s knjigomatom

Ostali oddelki:

- ponedeljek - petek: 8.00 - 14.00
- sobota: zaprto

Izdelava bibliografij raziskovalcev
Marsikdo ne ve, da v CTK opravljamo storitev bibliografije raziskovalcev. Namen tega sestavka je ponuditi osnovno informacijo o bibliografijah, ki bo prišla prav še posebno pred javnimi razpisi, ko beležimo večje povpraševanje po tej storitvi.

KAJ JE
Bibliografija raziskovalca je urejen seznam njegovih objavljenih del, pri čemer je osnovno vodilo razvrščanja veljavna tipologija.

ZAKAJ
Na osnovi bibliografij raziskovalcev poteka vrednotenje raziskovalne uspešnosti posameznikov in raziskovalnih skupin.

KOMU JE NAMENJENO
Knjižnica opravlja storitev vodenja bibliografij raziskovalcev v sistemu COBISS za posamezne raziskovalce, lahko pa to storitev opravi tudi za posamezne raziskovalne institucije.

KAKO POTEKA
Knjižnica na željo raziskovalcev za potrebe bibliografij obdela dokumente raziskovalcev v sistemu COBISS, in sicer na osnovi osebno prinesenega gradiva v tiskani obliki ali na osnovi poslanega gradiva v elektronski obliki po e-pošti. Raziskovalci morajo ob predložitvi gradiva izpolniti tudi obrazec za izdelavo bibliografij objavljenih del raziskovalcev. Knjižnica storitev izdelave bibliografskega zapisa zaračuna po veljavnem ceniku.

KAKO NAS KONTAKTIRATE
Več informacij o tem lahko dobite na tel. 01 2003 432 ali na elektronskem poštnem naslovu mira.vovk@ctk.uni-lj.si.

Vprašalnik o e-učenju
V CTK poteka anketa, ki se dotika področja e-učenja. Sestavili smo Vprašalnik o knjižničnih storitvah v podporo e-učenju. S sodelovanjem v anketi boste pomembno pripomogli k razumevanju pomena e-učenja.

Odgovarjanje je anonimno. Podatki, ki jih posredujete, bodo uporabljeni izključno v znanstvenoraziskovalne namene in varovani v skladu z najstrožjimi anketnimi standardi.

Kaj smo prebrali v medijih
V tej rubriki bomo povzeli nekatere novice iz medijev v preteklem mesecu, ki so se nam zdele zanimive.
S posebnimi superresolucijskimi izboljšavami mikroskopije in označevanjem s fluorescenčnimi sondami (rdeče in zeleno) smo razvozlali nanoarhitekturo umeščenosti sinaptobrevina 2 (vijolično) v membrano posameznega mešička v prerezu (modro). Odkrili smo tudi število molekul, ki je nujno za učinkovito zlivanje membran.

Sistem znanstvene uspešnosti temelji na številu objavljenih člankov, kar samodejno pomeni, da so mladi znanstveniki kljub svežim in izvirnim idejam teoretično manj uspešni kot nekdo, ki kariero gradi že 40 let, problematiko merjenja znanstvene uspešnosti izpostavlja znanstvenica Barbara Hubad.

Priljubljeno miselno igro oziroma mehansko uganko je leta 1974 izumil madžarski izumitelj, kipar in profesor arhitekture Erno Rubik.

Leta 1964 je Isaac Asimov za New York Times napisal sestavek o obisku Svetovnega sejma v New Yorku, na katerem so podjetja predstavljala najnaprednejše tehnološke inovacije tistega časa. Vendar pa njegov časopisni članek danes ni zanimiv le kot poročilo o tehnoloških vrhuncih sredine šestdesetih let, ampak tudi zato, ker je v njem podrobno predstavil vizijo, kakšen naj bi bil svet čez petdeset let. Se pravi leta 2014.

Podjetje Bitnik je v Ljubljani predstavilo prvo napravo, s katero je mogoče kupiti kriptografsko (kripto) valuto bitcoin. Tako imenovani bankomat za bitcoine so postavili v hostlu Trezor na Čopovi ulici.

Na Gospodarskem razstavišču se je za javnost odprla razstava Možgani: zgodba od znotraj, ki obiskovalcem na interaktiven način predstavi razvoj in delovanje možganov. Ljubljana je prvo mesto, v katerem se je razstava ustavila zunaj seznama mest, ki so sodelovala pri njeni pripravi. Pri nas bo ostala do 24. avgusta.

Zanimive spletne povezave
V tej rubriki bomo vsak mesec predstavili eno zanimivo spletno mesto. Tokrat naj predstavim Nacionalni portal odprte znanosti.

Slovenske univerze so leta 2013 s sofinanciranjem Evropskega sklada za regionalni razvoj in Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport vzpostavile nacionalni portal odprte znanosti ter repozitorije za odprti dostop do zaključnih del študija in objav raziskovalcev.

Repozitoriji bodo omogočili zbiranje in hranjenje elektronskih oblik zaključnih del študija ter objav zaposlenih na univerzah in raziskovalnih podatkov. Uporabnikom z vsega sveta so na voljo dvojezični spletni in mobilni vmesniki, priporočilni sistem ter funkcionalnosti za uporabnike s posebnimi potrebami

CTK na družbenih omrežjih

Vljudno vabljeni k uporabi virov in storitev  Centralne tehniške knjižnice  Univerze v Ljubljani ter  Portala Digitalne knjižnice Univerze v Ljubljani!

Novice pripravil:

Tilen Mandelj
Oddelek za razvoj in svetovanje CTK
Trg republike 3
tel. 01 2003 445